Oluklu Poli̇karbonat Levha
Buradasınız: Anasayfa / Ürünleri̇mi̇z
Oluklu Polikarbonat Levha
Oluklu Polikarbonat Levha

Oluklu Polikarbonat Levha

 

Oluklu polikarbonat levha, genellikle yapısal polikarbonat, oluklu polikarbonat, kanallı polikarbonat ya da çok katmanlı polikarbonat olarak da adlandırılır. “Oluklu” ismi, polikarbonat levhanın yapısından ötürü kullanılır. Polikarbonat levhanın içindeki ayırıcı duvarlar arasındaki boşlukta (oluk) kalan hava, ısı yalıtım özelliği sağlar ve bu duvarları oluşturan dolgu maddesi (ayırıcı), polikarbonat levhaya hem yapısal sertlik hem de esneklik sağlar.


Oluklu Polikarbonat levhalar, saydamlığın yüksek darbe direnciyle birlikte yüksek önem arz ettiği yerlerde, daha yüksek seviyede bir aydınlatma performansı sağlar. Bu levhalar, bina ve dekorasyon sanayisindeki yükselen ününü açıklayan fiziksel, mekanik, elektrik ve aynı zamanda yeni olmak üzere mükemmel özelliklere sahiptir. Bu ürünler, bütün dünyada satılarak tüketicilerin hayatlarına büyük katkılar sağlar. Her alanda kullanılabilir olması, hastane, spor alanları ve kamu altyapı projelerinde kaplama açısından ideal seçenek haline getirmiştir. Bütün saydam ve dokulu yüzeylerde kullanılabilir.

Teknik Bilgiler
Polikarbonat, yüksek seviyelerde mekanik, görsel özellikleri bir arada bulunduran, eşsiz bir mühendislik termoplastiğidir. Bu malzemenin çok kullanışlı olması, onu birçok mühendislik uygulamalarında kullanılmaya uygun hale getirmiştir. Oluklu polikarbonat levha şeklinde kalıptan çekilirse, özellikle de görsel ve dayanıklılık gibi özellikleri, bu malzemeyi çatı kaplama ve perdahlama gibi alanlarda kullanımı ideal bir malzeme haline getirmiştir.

1. Standart Levha Boyutları Ve Ağırlıkları
Oluklu polikarbonat levha, en uygun çatı kaplama ve perdahlama gereklerini yakalamak için çeşitli renk ve saydamlık derecelerinde üretilir.

YAPI KALINLIK (MM) ÜRÜN YAPISI STANDART
UZUNLUK (CM)
STANDART
GENİŞLİK (CM)
4 MM TEK ODALI İKİ DUVARLI 600 210
6 MM TEK ODALI İKİ DUVARLI 600 210
8 MM TEK ODALI İKİ DUVARLI 600 210
10 MM TEK ODALI İKİ DUVARLI 600 210
8 MM ÜÇ ODALI DÖRT DUVARLI 600 210
10 MM ÜÇ ODALI DÖRT DUVARLI 600 210
8 MM İKİ ODALI ÜÇ DUVARLI 600 210
10 MM İKİ ODALI ÜÇ DUVARLI 600 210
16 MM İKİ ODALI ÜÇ DUVARLI 600 210
16 MM ÇAPRAZ CİDARLI 200 - 300 980

 

2. Isıl Özellikleri


a. Sıcaklık dayanımı
Rainbow çok katmanlı polikarbonat, değişken sıcaklıklarda kullanılabilir. Ancak, malzemenin mekanik performansının, uzun süreli kullanımlarda ve -40 °C'den +120°C'ye kadarki sıcaklıklarda stabil kaldığı bilinmektedir.
b. Genleşme
Polikarbonat malzemesinin doğrusal genişleme katsayısı 6.7x10-5 m/m°C'dir. Bu da şu anlama gelir, 50°C'lik bir deltada, doğrusal metre başına levhanın genleşme yaklaşık 3 mm olur.
c. Isı yalıtımı ve U-Değeri
Isı yalıtımı, iki madde arasındaki ısı sıcaklığı farkından kaynaklanan ısı sıcaklığına dayanıklılık olarak tanımlanabilir. MWPC'ye (Oluklu polikarbonat ) baktığımızda, dış sıcaklık ile iç sıcaklığın birbirinden farklı olduğu alanlarda kullanılan maddelerde ısı yalıtımının önem arz ettiğini görürüz. Güneşlenme salonları, kapalı yüzme havuzları gibi kapalı yapılardaki kullanımlar, ısı yalıtımına birkaç örnek olarak verilebilir. U ya da R-Değerleri, bir binanın duvarlarını perdahlamadaki ısı kaybını belirleyen katsayılardır. U-Değeri azalırsa ısı yalıtımı artar.
3. Optik özellikler
a. Solar faktör g-Değeri
g-Değeri, levhaya vuran güneş ışınlarının ne kadarının sıcaklığa dönüştüğünü gösterir. g-Değeri artarsa, güneşten alınan verim potansiyeli bir levha yoluyla artar.
b. Akustik
Bir malzemenin ses yalıtım özellikleri büyük ölçüde sertliği, kütlesi ve fiziksel yapısına göre önceden belirlenir. Buna göre DIN 52210-75'e göre elde edilebilecek maksimum ses iletimi 24dB'dir.
5. Yangın Performansı
Polikarbonat oluklu levhanın yangına karşı dayanıklıdır. Herhangi bir yangın tehlikesi ile karşılaşıldığında ısıyı yaymayan bu levhalar, yangının çoğalmasını engellemekte ve zararın büyük bir oranını indirgemektedir
6. UV Işınlarına karşı koruma
Güneşten gelen radyasyon, polikarbonat da dâhil olmak üzere birçok polimerik materyalin bozulmasına sebep olan UV ışınlarının da içerdiği zararlı bir bileşen içerir. Bu da daha çok, coğrafi konumlar, mevsimler, vb faktörlerle ilgilidir. Polikarbonat levhalar, zararlı UV ışınlarına karşı uzun süreli stabilite sağlayan, dış hava şartlarına karşı koruma sağlayan ve aşağıdaki grafiklerde de gösterilen hızlandırılmış hava etkisiyle aşınma testlerindeki orijinal renk ve ışık iletimini koruyan, özellikle kalıptan birlikte çekilmiş UV emilimi ve koruma tabakası özelliği gösterir. Bu özelliği sağlayan katkı maddesi genellikle co-ekstruder ile uygulanmakta olup zaman zaman malzemenin direk içerisine de karıştırılabilir.

Kullanım Alanları
• Stadyumlardaki güneşlikler ve otobüs durakları
• Koridorlar, geçit ve metro girişlerindeki ışıklandırmalar
• Banka ATM'leri
• Sera ve hayvanat bahçeleri için çadırlar.
• Yapı ve dekorasyon malzemeleri, sera malzemeleri ve yalıtım malzeme blokları için kullanılan polikarbonat levhalar
• Seraların, departmanlı mağazaların, gösteri merkezlerinin ve telefon kulübelerinin duvar ve çatıları, şehirlerarası yol ve otobanların yalıtım kalkanı
• Ofis binaları, oteller, villalar, stadyumlar, okullar, otobüs durakları, terminaller, hastaneler, metro girişleri ve çıkış kapıları, vb.

 

 

 

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın